Zapraszamy na debatę „Zmierzch czy świt niemieckiej Europy?”

Redakcja Nowego Ładu zaprasza na debatę pt. Zmierzch czy świt niemieckiej Europy?. Debata odbędzie się 24 października (poniedziałek) o godzinie 18:30 w Centrum Kształcenia Młodzieży „Kuźnia” ul. Stawki 4B lok. U1 w Warszawie.
Ostatni rok postawił pod znakiem zapytania pozycję Niemiec w Europie. Po 16 latach odeszła Angela Merkel, a jej następca Olaf Scholz cieszy się wyraźnie mniejszym poparciem i autorytetem w kraju i zagranicą.
Wojna na Ukrainie i reakcja Berlina na nią wywołały w wielu krajach i środowiskach przekonanie o kompromitacji niemieckiej polityki strategicznego partnerstwa z Rosją. Z drugiej strony sami Niemcy, ale też niektóre media zachodnie uważają, że wojna oznacza konieczność wzięcia przez Niemców „odpowiedzialności za Europę”, odbudowy armii i centralizacji UE. Czy Niemcy wyjdą z tego kryzysu wzmocnione czy osłabione?
Niemcy zbudowały przez ostatnie 30 lat w naszym kraju ogromne wpływy gospodarcze, polityczne i medialne. Polski rząd ostatnio zaostrzył kurs wobec Berlina, zwracając się o odszkodowanie za II wojnę światową. Czy takie działania mają sens? Jak możemy zmniejszyć zależność od Berlina, by nie być niemieckim satelitą? Na ile możemy ułożyć sobie dobre relacje z Niemcami?
O tym będą dyskutować nasi goście, znakomici specjaliści od Niemiec posiadający wieloletnie doświadczenie w analizowaniu i opisywaniu naszego zachodniego sąsiada.
Olga Doleśniak-Harczuk – absolwentka romanistyki, slawistyki i germanistyki Humboldt Universität w Berlinie, wieloletnia korespondentka z Niemiec i Bałkanów, ekspert Instytutu Staszica, publikująca m. in. na łamach „Nowego Państwa” i niezalezna.pl.
Aleksandra Rybińska – politolog, dziennikarz związana obecnie z tygodnikiem „Sieci” i portalem wPolityce.pl, specjalistka od Niemiec, Francji i Europy Zachodniej
dr Krzysztof Rak – historyk i publicysta, autor książek „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” i „Piłsudski : między Stalinem a Hitlerem”, w przeszłości pracownik m. in. BBN, MSZ i KPRM.
Dyskusję poprowadzi redaktor Nowego Ładu Kacper Kita.
Debata jest elementem cyklu dwunastu spotkań dyskusyjnych pt. „Głos młodych. Jaka Polska w 2039?”.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa, aktywnego udziału w wydarzeniu i zadawania pytań naszym gościom!
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030