W teorii wszyscy wiemy, że przedwojenny obóz narodowy wydał nie tylko Romana Dmowskiego, ale setki myślicieli, pisarzy i twórców podejmujących najróżniejsze zagadnienia polityczne, kulturowe, militarne, gospodarcze czy religijne. W praktyce często brakuje nam jednak informacji o konkretnych postaciach i dostępu do konkretnych prac. Na ten problem odpowiada Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego. Co ważne, placówka udostępnia dużą część swoich zbiorów w przystępnej formie cyfrowej, które znajdują się na stronie internetowej muzeum.
Muzeum to instytucja młoda – powstała dopiero w 2017 roku. Jej celem jest ukazywanie bogatego dziedzictwa obozu narodowego z XIX i XX wieku, aż po dzień dzisiejszy. Twórca i kustosz placówki Mateusz Kotas przez wiele lat gromadził kolejne książki, broszury, listy, pamiątki, medale, odznaczenia i zdjęcia dokumentujące historię tradycji narodowej. W stale rosnących zbiorach Muzeum znajduje się dziś aż ponad 1200 pozycji.

Stacjonarna siedziba placówki to dolnośląska miejscowość Jelcz-Laskowice, do której najprościej szybko dotrzeć z Wrocławia. Odwiedzenie Muzeum i obcowanie na żywo ze zgromadzonymi w jednym miejscu setkami eksponatów to niezwykłe doświadczenie, które powinien rozważyć każdy pasjonat i sympatyk idei narodowej. W dzisiejszych czasach do szerokiego odbiorcy najłatwiej jednak dotrzeć przez Internet. Nowoczesne technologie to tylko narzędzie, które można i warto wykorzystywać do czynienia dobra.
Dlatego od niedawna zbiory Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego są sukcesywnie digitalizowane. Zgromadzone materiały są udostępniane każdemu zainteresowanemu za darmo na stronie internetowej Muzeum. Mogą z nich skorzystać sympatycy i pasjonaci myśli narodowej, ale również historycy czy studenci. Prace są bowiem dostępne także w formie edytowalnej, przystępnej dla chcących wykorzystać je do prac naukowych. Możemy je pobrać w formacie PDF, EPUB i MOBI, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.
Liczba cennych materiałów dostępnych dla szerokiej publiczności będzie tylko rosnąć. Twórca i kustosz Muzeum Mateusz Kotas deklaruje żartobliwie, że przetworzenie wszystkich zebranych już i zbieranych eksponatów na formę cyfrową może dostarczyć mu pracy nawet na kolejne sto lat. Dzięki takiej systematycznej, cierpliwej pracy dzisiejsi Polacy mogą na nowo odzyskiwać łączność z naszymi przodkami, zerwaną przez wojnę, okupację, PRL i liberalną obojętność. Kody kulturowe, które budowały naszą wspólnotę, mogą być na nowo przekazywane, a ziarna patriotyzmu zasiewane na coraz bardziej sprzyjającej glebie. Pamiętajmy, że na naród stanowimy nie tylko my, żyjący teraz, ale także pokolenia poprzednie i te mające dopiero się narodzić.
Wśród zdigitalizowanych zbiorów Muzeum znajdziemy zaś wiele prawdziwych skarbów. Zgromadzono tu w jednym miejscu prace autorów takich jak Roman Dmowski, Jan Ludwik Popławski, Marian Seyda, Wincenty Lutosławski, Stanisław Stroński, Zygmunt Wasilewski, Henryk Rolicki, Jerzy Zdziechowski, Karol Stojanowski, Leon Kownacki czy Władysław Folkierski. Dotyczą one najróżniejszych zagadnień i dziedzin – od współczesnej publicystyki politycznej przez rozważania na temat gospodarki, kultury, religii i katolickiej nauki społecznej po prace historyczne i historiozoficzne. Warto śledzić regularnie aktualizowaną stronę Muzeum na Facebooku, na której znajdziemy mnóstwo perełek ze zbiorów.

Muzeum zgromadziło, przetworzyło na formę cyfrową i udostępniło nam za darmo prace zarówno z czasów zaborów, z okresu II Rzeczpospolitej jak i pisane już po wojnie, zazwyczaj na emigracji. Pomogą nam one zrozumieć przeszłe czasy oraz dylematy i problemy ówczesnych polskich narodowców i patriotów. Znajdziemy tu trudno dostępne gdziekolwiek, a bez wątpienia cenne prace, jak choćby mniej znane pisma Romana Dmowskiego – np. o wojnie rosyjsko-japońskiej czy Bolesławie Chrobrym. Jeszcze raz warto podkreślić, że wszystkie wymienione materiały są dostępne jednocześnie w PDF, EPUB i MOBI. Każdy może więc wygodnie korzystać z nich czy na komputerze stacjonarnym, czy na laptopie, czy na telefonie komórkowym, czy na tablecie, czy na czytniku.
Wiele z tych pism i zagadnień w nich poruszanych pozostaje aktualnymi dla dzisiejszych Polaków. Znajomość i rozumienie historii naszego narodu jest zaś niezbędne, żeby kolejne pokolenia rodzące się w naszym kraju chciały być Polakami, widziały wartość w przynależności do naszej mającej już ponad tysiąc lat wspólnoty. Muzeum pokazuje prawdę o polskim obozie narodowym, jakże często fałszowaną lub wykrzywianą przez propagandę i stereotypy. Udostępnienie setek prac w formie cyfrowej pozwala docierać pod strzechy. Bogate i różnorodne dziedzictwo ruchu narodowego powinno być dla nas inspiracją do naszej własnej pracy przez kolejne lata i dekady, a istnienie dobrze funkcjonującego i rozwijającego się Muzeum powodem do optymizmu i motywacją.
Digitalizacja zbiorów Muzeum nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca z Fundacją Wczoraj i Jutro oraz dofinansowanie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki wsparciu zespół Muzeum zyskał techniczne możliwości przetwarzania zgromadzonych materiałów oraz ich darmowego udostępniania polskim patriotom na profesjonalnej stronie internetowej, na którą serdecznie zapraszamy. -> https://muzeumtrn.org.pl/