Autor

Damian Adamus

11 WPISY
Redaktor naczelny portalu Nowy Ład. Absolwent Akademii Morskiej na kierunku Logistyka. Członek redakcji pisma Polityka Narodowa. Interesuje się stosunkami międzynarodowymi, Chinami oraz transportem.

Sztuczny tłum. Nieistniejące poparcie kandydatki na RPO

"Stoją za nią miliony euro, nie miliony obywateli". Czy Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest kandydatką Polaków? A może lewicowego salonu?

Trzy grzechy główne USA w hegemonicznej rywalizacji z Chinami

Chiny rzucają wyzwanie na polu gospodarczym, militarnym i technologicznym USA. Dlaczego Stany Zjednoczone pozwoliły na wyrośnięcie potężnego konkurenta po drugiej stronie Pacyfiku?

Rozmowa Nowego Ładu: Błażej Sajduk

W kolejnej Rozmowie Nowego Ładu redaktor naczelny, Damian Adamus rozmawia z doktorem Błażejem Sajdukiem, specjalistą w zakresie nowych technologii.

Alternatywa dla demokracji liberalnej. O państwie i społeczeństwie w krajach Azji Wschodniej

W Polsce i szerzej w kręgu cywilizacji zachodniej często uznaje się państwo liberalno-demokratyczne za uniwersalny wzór, a zorganizowanie społeczeństwa wedle tego wzoru za szczytową fazę rozwoju. Czy to uprawnione podejście?

Wirus hipokryzji

Zbiorowy kompromis w oparciu o choćby minimalny konsensus jest obcy naszej wspólnocie politycznej. W dobie poważnego testu zamiast prób ponadpartyjnego porozumienia w mamy ofensywę partyjno-narracyjnej postpolityki.

Protest kobiet czy wojna cywilizacyjna?

Otwarta agresja na kościoły zmienia protest przeciwko orzeczeniu TK w wojne cywilizacyjną.

W poszukiwaniu koronarealizmu

Druga fala pandemii przynosi radykalizacje nastrojów społecznych. Zamiast wzajemnego obrażania, potrzebujemy dialogu, racjonalności i chłodnej analizy faktów.

Rozmowa Nowego Ładu: Radosław Pyffel

Pierwsza rozmowa Nowego Ładu. Gościem redaktora naczelnego Damiana Adamus był Radosław Pyffel, kierownik programu chińskiego w Akademii Leona Koźminskiego.

Piątka dla zwierząt, jak ideologia pokonała rozsądek

Stało się. Prawo i Sprawiedliwość wraz z Koalicją Obywatelską, częścią koalicji PSL-Kukiz i Lewicą przegłosowało ustawę na bazie postulatów „Piątki dla zwierząt”. Choć uwaga opinii publicznej była skoncentrowana na przemyśle futrzarskim i troską o norki amerykańskie, to największym ciosem dla rolników będzie zakaz eksportu mięsa z uboju rytualnego.Tylko eksport wołowiny z uboju rytualnego to według Związku Polskie Mięso 2,2 mld zł, a co najmniej dwa razy tyle stanowi ubój religijny drobiu. Daje to według związku liczbę 6-7 mld zł. Fundacja na rzecz ochrony zwierząt Ius Animalia jest bardziej sceptyczna co do tych liczb, szacując eksport mięsa z uboju rytualnego na 2,5 mld zł.  Związek wskazuje, że wprowadzenie prawa zakazu uboju na potrzeby religijne uderzy przede wszystkim w małe gospodarstwa rolne hodujące bydło i przyniesie rolnikom stratę rzędu 20-30 proc. dochodów. Dodając do tego inne niekorzystne zmiany, w sumie nowe...

Czarny wrzesień chińskich pereł technologicznych

Przed chińskimi "perłami technologicznymi" wiele wyzwań, największym z nich mogą być naciski USA.