Autor

Damian Adamus

13 WPISY
Redaktor naczelny portalu Nowy Ład. Absolwent Akademii Morskiej na kierunku Logistyka. Członek redakcji pisma Polityka Narodowa. Interesuje się stosunkami międzynarodowymi, Chinami oraz transportem.

Przedwczesna radość liberałów. Narody dopiero się budzą

Narodowy populizm nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, jak chcieliby to widzieć liberalni demokraci. Duża w tym zasługa przepełnionych pychą elit obecnego systemu.

„Płaca minimalna nie powoduje bezrobocia”. Rozmowa z dr. Jakubem Sawulskim

Ekonomista i autor książki „Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji” mówi o m.in. liberalizmie ekonomicznym, polityce mieszkaniowej, płacy minimalnej, demografii i 500+.

Sztuczny tłum. Nieistniejące poparcie kandydatki na RPO

"Stoją za nią miliony euro, nie miliony obywateli". Czy Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest kandydatką Polaków? A może lewicowego salonu?

Trzy grzechy główne USA w hegemonicznej rywalizacji z Chinami

Chiny rzucają wyzwanie na polu gospodarczym, militarnym i technologicznym USA. Dlaczego Stany Zjednoczone pozwoliły na wyrośnięcie potężnego konkurenta po drugiej stronie Pacyfiku?

Rozmowa Nowego Ładu: Błażej Sajduk

W kolejnej Rozmowie Nowego Ładu redaktor naczelny, Damian Adamus rozmawia z doktorem Błażejem Sajdukiem, specjalistą w zakresie nowych technologii.

Alternatywa dla demokracji liberalnej. O państwie i społeczeństwie w krajach Azji Wschodniej

W Polsce i szerzej w kręgu cywilizacji zachodniej często uznaje się państwo liberalno-demokratyczne za uniwersalny wzór, a zorganizowanie społeczeństwa wedle tego wzoru za szczytową fazę rozwoju. Czy to uprawnione podejście?

Wirus hipokryzji

Zbiorowy kompromis w oparciu o choćby minimalny konsensus jest obcy naszej wspólnocie politycznej. W dobie poważnego testu zamiast prób ponadpartyjnego porozumienia w mamy ofensywę partyjno-narracyjnej postpolityki.

Protest kobiet czy wojna cywilizacyjna?

Otwarta agresja na kościoły zmienia protest przeciwko orzeczeniu TK w wojne cywilizacyjną.

W poszukiwaniu koronarealizmu

Druga fala pandemii przynosi radykalizacje nastrojów społecznych. Zamiast wzajemnego obrażania, potrzebujemy dialogu, racjonalności i chłodnej analizy faktów.

Rozmowa Nowego Ładu: Radosław Pyffel

Pierwsza rozmowa Nowego Ładu. Gościem redaktora naczelnego Damiana Adamus był Radosław Pyffel, kierownik programu chińskiego w Akademii Leona Koźminskiego.