Autor

Szymon Wiśniewski

10 WPISY
Rusycysta, student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył studium prawa rosyjskiego w Instytucie Prawniczym w Sankt Petersburgu. Analityk Instytutu Prawa Wschodniego im. Gabriela Szerszeniewicza. Zainteresowany prawem międzynarodowym, obszarem poradzieckim i bezpieczeństwem energetycznym.

Po pierwsze bezpieczeństwo energetyczne

Na początku marca rząd PiS przyjął długo wyczekiwaną Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku. Należy więc przyjrzeć się przedstawionym w dokumencie założeniom i dokonać oceny z punktu widzenia polskiego interesu narodowego.

Czy talibowie zapewnią bezpieczeństwo gazociągowi transafgańskiemu?

Transafgański gazociąg wydaje się inwestycją nie do zrealizowania. Czy ta inwestycja ma w ogóle sens? A może jest jedynie fantazją trzymających rękę na surowcach Turkmenów?

Jezioro Aralskie – największa katastrofa ekologiczna w dziejach świata

Niegdyś czwarte co do wielkości jezioro na świecie, tętniący biologiczną różnorodnością zbiornik wodny i podstawa gospodarki regionu, dziś jest symbolem jednej z największych katastrof ekologicznych w dziejach świata.

Coraz dalej od cyrylicy

Przywódcy państw Azji Centralnej od trzydziestu lat konsekwentnie prowadzą działania zmierzające do popularyzacji języków narodowych. Ofiarą tej polityki stał się język rosyjski, który odgrywa coraz mniejszą rolę.

Turcja rzuca rękawicę Rosji i Chinom

Polityka Turcji nabiera coraz bardziej pantureckiego kształtu. Zwycięstwo Azerbejdżanu nad Armenią w konflikcie o Górski Karabach przy dużym udziale Ankary jest tego najlepszym dowodem. A to dopiero początek.

Rozmowa Nowego Ładu: Leszek Sykulski

W kolejnej odsłonie cyklu redaktor Szymon Wiśniewski rozmawia z doktorem Leszkiem Sykulskim.

Urabianie społeczeństwa pod sojusz trwa. Czy naprawdę Ameryka da się lubić?

Na antenie telewizji publicznej ruszył program mający legitymizować działania PiS na arenie międzynarodowej o jakże oryginalnym tytule „Ameryka da się lubić”

Kirgistan – państwo rewolucji, zamachów stanu i protestów

Początek października upłynął w Kirgistanie pod znakiem społecznych protestów, które doprowadziły do zmiany na najwyższych szczeblach władzy. Czy doprowadzi to do gruntownych zmian w państwie, czy może jest to kolejna odsłona bezowocnych manifestacji?

Karabaski węzeł gordyjski

Trwający od końca lat 80. XX wieku konflikt w Górskim Karabachu znów przybrał na sile. Ormiańsko-azerskie walki na trwałe weszły w skład tożsamości obu narodów. Czy walka o to nieuznawane państwo kiedykolwiek się zakończy?

Wielowektorowa polityka zagraniczna. Czyli czego możemy nauczyć się od Kazachstanu

Wielowektorowa polityka zagraniczna jest kluczem do wzrostu znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Kazachstańska dyplomacja jest dobrym przykładem jej realizacji.