Autor

Szymon Wiśniewski

23 WPISY
Prawnik i rusycysta. Analityk Instytutu Prawa Wschodniego im. Gabriela Szerszeniewicza. Zainteresowany prawem międzynarodowym, obszarem poradzieckim i bezpieczeństwem energetycznym.

Paweł Kowal – sługa narodu ukraińskiego?

Paweł Kowal, chcący uchodzić za polskiego eksperta ds. Ukrainy, dowiódł, że bliżej mu do stanowiska rządu w Kijowie niż w Warszawie. 

Gazowy sojusz Rosji, Kazachstanu i Uzbekistanu. Czy to możliwe?

Od kilku miesięcy na agendzie stosunków między Rosją oraz Kazachstanem i Uzbekistanem widnieje perspektywa utworzenia unii gazowej. Jakie są szanse jej powodzenie? Jakie zagrożenia czyhają na państwa Azji Centralnej?

Transformacja klimatyczna a wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie zmieniła nasze postrzeganie transformacji klimatycznej.

Konsolidacja antyzachodniego sojuszu?

Gdy oczy Zachodu zwrócone są na rosyjsko-ukraiński konflikt, w Samarkandzie, niegdysiejszej stolicy państwa Timura, odbył się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy, podczas którego niedemokratyczne państwa weszły na kolejny poziom integracji.

Koniec sojuszu Rosji i Kazachstanu?

W ostatnich dniach za sprawą wypowiedzi prezydenta Tokajewa znów zrobiło się głośno o Kazachstanie. W obecności Władimira Putina skrytykował rosyjskich polityków i dziennikarzy. Czy to koniec sojuszu Moskwy i Nur-Sułtanu?

Do czego dąży Putin?

Rosyjska agresja trwa kolejny tydzień. W debacie publicznej dominują emocje i niewiele osób stara się dostrzec rzeczywiste motywacje Putina. Pora, by spróbować je opisać.

Przewrót pałacowy, obca interwencja czy spontaniczne protesty? Co dzieje się w Kazachstanie?

Podwyżki cen gazu w pierwszych dniach 2022 roku stały się iskrą, która roznieciła ogień protestów społecznych w Kazachstanie. Kraj stanął w obliczu największych niepokojów w trzydziestoletniej historii.

Partnerstwo rosyjsko-indyjskie, czyli sojusz na rzecz wielobiegunowego świata

Na początku grudnia w stolicy Indii doszło do spotkania prezydenta Rosji z premierem Indii. Partnerstwo Moskwy z New Delhi ma ogromne znaczenie dla azjatyckiej architektury bezpieczeństwa, gdyż niepokoi zarówno Waszyngton, jak i Pekin. Pora więc przyjrzeć się ustaleniom szczytu.

Putin delektuje się białoruską suwerennością

Kolejny etap rosyjsko-białoruskiej integracji stał się faktem. W czwartek 4 listopada prezydenci podpisali dokumenty, które zakładają pogłębienie współpracy na wielu płaszczyznach. Należy zastanowić się, czy suwerenność Białorusi zostanie w najbliższym czasie wchłonięta przez Rosję.

Polsko-rosyjski impas

Polsko-rosyjskie relacje znajdują się obecnie w impasie. Każdorazowa próba wrzucenia do debaty publicznej problemu złych relacji między Warszawą a Moskwą i koniecznością ich poprawy kończy się histerycznymi atakami i oskarżeniami o zdradę stanu. Zanurzeni w historii nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wyzwania współczesności.