Autor

Michał Nowak

10 WPISY
Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 2017 roku prowadzi serwis informacyjny Frontem do Syrii na Facebooku, obecnie tworzy portal frontemdosyrii.pl. Stały współpracownik kwartalnika Polityka Narodowa. Komentator telewizji internetowych Media Narodowe i wRealu24. Zajmuje się współczesną problematyką Bliskiego Wschodu oraz państw Maghrebu. Szczególnie zainteresowany konfliktem w Syrii.

Jaki Bliski Wschód w 2021 r.? Rozmowa z Witoldem Repetowiczem

Z Witoldem Repetowiczem, polskim reporterem, dziennikarzem specjalizującym się w tematyce blisko- i środkowowschodniej oraz afrykańskiej rozmawiają Kacper Kita i Michał Nowak.

10 lat wojny w Syrii. Od pokojowych protestów po globalny dżihad

Dziś mija dziesięć lat od wybuchu wojny w Syrii, która z wewnętrznego konfliktu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Bashara al-Assada, przekształciła się w proxy war pomiędzy regionalnymi i globalnymi potęgami.

2021 – wojna z Iranem?

Głównym przeciwnikiem powrotu USA do negocjacji z Iranem jest Izrael, który słowami swojego premiera oraz jego najbliższych współpracowników zapowiada możliwość uderzenia lotniczego na irańskie ośrodki atomowe. Czy w 2021 roku grozi nam nowy konflikt na Bliskim Wschodzie?

Pokój czy wojna? Co szykuje Biden dla Bliskiego Wschodu?

Jakie będą działania nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych wobec regionu Lewantu? Co pozostawił po sobie na Bliskim Wschodzie Donald Trump?

Big Tech silniejszy niż atomowy przycisk

Dziś megakorporacje, będące bogatsze od większości państw na świecie, nie muszą już liczyć się z państwowymi decydentami i mogą wpływać na ogólnoświatową rzeczywistość społeczno-polityczną.

Kasem Sulejmani – architekt irańskiej polityki na Bliskim Wschodzie

Dziś przypada pierwsza rocznica zabójstwa irańskiego generała, Kasema Sulejmaniego, którego polityczne i militarne działania odcisnęły trwałe piętno na obliczu Bliskiego Wschodu.

Gdzie Azer i Ormianin się bije, tam Putin wygrywa

Podpisane 9 listopada 2020 roku porozumienie kończące azersko-ormiańską wojnę o Karabach może pozornie wydawać się sukcesem Baku. Jak wygląda kształt porozumienia i kto jest w tym wszystkim największym zwycięzcą?

Międzynarodowe podróże syryjskich dżihadystów

Niedawna ofensywa Azerów przeciw Ormianom w Górskim Karabachu wydaje się być inspirowana przez Turcję. O niejawnych działaniach Ankary na Kaukazie, które mogą zdestabilizować cały region pisze Michał Nowak.

Dżihad kontra dżihad, czyli widmo kolejnej wojny domowej w syryjskim Idlib

Czy wyniszczoną wojną prowincję Idlib w Syrii może czekać kolejna eskalacja przemocy i w konsekwencji krwawa wojna domowa na łonie dżihadu?

Sam przeciwko wszystkim. Czy Erdogan rozsadzi NATO od środka?

Eskalacja konfliktu o zasoby naturalne w rejonie Morza Śródziemnego może grozić rozpadem NATO, a nawet otwartym konfliktem pomiędzy państwami członkowskimi Sojuszu.