Autor

Marcin Żyro

9 WPISY
Publicysta. Sercem nacjonalista, rozsądkiem socjaldemokrata.

Nowy „mesjasz lewicy”, czyli polityk Adam Bodnar

Adam Bodnar jako RPO nie stronił od polityki. Przez wiele lat był choćby współpracownikiem osławionego Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, zajmującego się tropieniem urojonego „faszyzmu”. Czy teraz czynnie zaangażuje się w politykę?

Teksańska masakra energetycznym wolnym rynkiem

Prywatyzacja systemu energetycznego okazała się rujnująca dla mieszkańców amerykańskiego stanu.

Odnalazł się „radykalny centrysta”. Hołownia przejmie opozycję?

Politycy opozycji znają już kierunek wiatru. Coraz chętniej zasilają ruch Szymona Hołowni.

Narodowy konserwatyzm kontra federalizm. Fidesz poza europejską chadecją

Fidesz rozstał się z chrześcijańsko-demokratyczną Europejską Partią Ludową. W żaden sposób nie powinno to dziwić, bo prawie od dekady ugrupowanie Viktora Orbána znajduje się na wojnie z brukselskimi elitami. Węgierska partia nie rezygnuje bowiem z wartości chrześcijańskich i narodowych, tymczasem europejska chadecja realizuje plan wdrażania w życie projektu federalistycznego. Cała sprawa jest skomplikowana niczym przepisy Unii Europejskiej. Formalnie Fidesz jest jeszcze członkiem Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Jego parlamentarzyści co prawda wystąpili z frakcji chadeków w Parlamencie Europejskim, ale jest ona czym innym niż ogólnoeuropejska partia. Można bowiem należeć do grupy politycznej EPP w Europarlamencie, a jednocześnie nie być członkiem tego parasolowego ugrupowania. Na tej zasadzie europosłowie Fideszu funkcjonowali w europarlamentarnej frakcji przez ostatnie dwa lata. Węgierskie ugrupowanie zostało zawieszone w prawach członka EPP w marcu 2019 roku. Wszystko za sprawą coraz bardziej konfrontacyjnej postawy. Dzięki protekcji ze...

Gowin to jedno wielkie (nie)Porozumienie

Dlaczego tak słaby polityk jak Gowin od kilkunastu lat nie znika z pierwszych stron gazet?

Ameryka kontra Chiny, czyli kto pozyska Wietnam

Wietnam znajduje się w trudnej sytuacji. Ma poważne zatargi z Chinami, ale jednocześnie USA pod rządami Bidena może asertywnej podejść do kwestii praw człowieka i standardów demokratycznych.

Polski futbol na zakręcie. Po prostu jesteśmy średniakiem

Nowym selekcjonerem reprezentacji Polski został Paulo Sousa. Zbigniew Boniek przyznał się tym samym do błędu, którym było zatrudnienie Jerzego Brzęczka.

Robotnicy albo korporacje. Republikanie muszą wybrać

Republikanie muszą w końcu opowiedzieć się po jednej ze stron. Albo bardziej otworzą się na coraz chętniej popierającą ich klasę robotniczą, albo dalej będą bronić interesów „korporacyjnej Ameryki”.

Kapitalizm uzależnia

Katalog osób uzależnionych nieustannie się powiększa. Jak korporacje uzależniają konsumentów od swoich produktów?