Autor

Marcin Żyro

61 WPISY
Publicysta interesujący się polską polityką wewnętrzną i zachodnimi ruchami prawicowymi. Fan piłki nożnej. Sercem nacjonalista, rozsądkiem socjaldemokrata.

Polityczny łup z misją. Media publiczne czekają wciąż na lepsze jutro

Po ponad trzech dekadach funkcjonowania III Rzeczpospolitej trudno kogokolwiek przekonać do misyjnego charakteru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Nic dziwnego, że według sondaży popularny jest postulat ich prywatyzacji, choć w żadnym rozwiniętym kraju nie zdecydowano się na taki krok.

W Niemczech powstała „lewica konserwatywna”

Partia byłej lider postkomunistów Sahry Wagenknecht zamierza połączyć ze sobą antyimigracyjne postulaty narodowej prawicy i lewicową wrażliwość społeczną. Według sondaży na niemieckiej scenie politycznej rzeczywiście jest miejsce dla „lewicowych konserwatystów”, jak określane jest przez media nowe ugrupowanie. Na razie Sojusz Sahry Wagenknecht – dla Rozsądku i Sprawiedliwości (BSW) znajduje się w organizacyjnych powijakach. Dopiero w tym miesiącu przekształcił się formalnie w partię polityczną, wcześniej funkcjonując de facto jako luźna grupa dyskusyjna. Na przykład dopiero teraz zaczyna rozwijać swoje struktury na terenie dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, chociaż właśnie ze wschodnich Niemiec pochodzi jego założycielka. A czasu jest mało, bo w części dawnego NRD, czyli w landach Brandenburgii i Saksonii, odbędą się w tym roku wybory do parlamentów krajów związkowych, zaś w czerwcu cała Unia Europejska wybierze swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Sięgnąć po „buntowników”

Ogłaszanie śmierci tradycyjnych źródeł energii jest przedwczesne

Jak na razie kraje rzekomo zaangażowane w ograniczenie emisji dwutlenku węgla w rzeczywistości nie traktują swoich deklaracji do końca poważnie.

Holandia pokazuje, że koszty imigracji przewyższają zyski

Masowy napływ obcokrajowców negatywnie wpłynął na całe życie społeczno-ekonomiczne Niderlandów.

Czego Zachód nie chce powiedzieć o Palestynie

Po postępowaniu izraelskich władz i ich bierności wobec ataków na chrześcijan widać wyraźnie, że w polityce tego kraju wobec Palestyńczyków nie chodzi wcale o walkę z islamskim ekstremizmem.

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku – Zbigniew Rokita

Omawiany reportaż został nominowany do szeregu nagród, prestiżowych zwłaszcza dla środowisk lewicowo-liberalnych. Ostatecznie Rokita otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za 2021 rok, a w kwestii wyboru właśnie jego książki zgodni byli jury i czytelnicy, co w dotychczasowej historii nagrody nie zdarzało się zbyt często.

„Zdrada to nic złego, a dzieci są zbędnym balastem” – liberalne media w antyrodzinnej ofensywie

W ostatnim czasie zainteresowaniem w polskim internecie cieszą się kolejne „clickbaitowe” teksty, w których w niekorzystnym świetle przedstawiani są mężczyźni oraz instytucja rodziny. Można to uznać za prymitywną walkę o czytelnika, tym niemniej sprawa jest dużo poważniejsza i wpisuje się w walkę kulturową prowadzoną przez środowiska lewicowo-liberalne.

Smartfony niszczą dziecięcą psychikę

Chyba nawet najwięksi znawcy technologii komunikacyjnych często nie są w stanie nadążyć za technologicznymi nowinkami. Czasem trudno nawet stwierdzić, czy giganci technologiczni rzeczywiście zaczęli pracę nad jeszcze nowszymi urządzeniami, czy też wciąż mamy do czynienia jedynie z fantazjami na temat przyszłości.

Irlandczycy mają dosyć masowej imigracji

Kryzys ekonomiczny i mieszkaniowy spowodował niespotykaną dotychczas w Irlandii niechęć do imigracji. Od kilku miesięcy na „Zielonej Wyspie” regularnie odbywają się więc demonstracje przeciwko niekontrolowanemu napływowi obcokrajowców.

Referendum? PiS już przyjął nawet islamskich imigrantów

Unia Europejska, podobnie jak w 2015 roku, próbuje narzucić państwom członkowskim zasady relokacji „uchodźców” spoza kontynentu. Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się natomiast tej propozycji i zamierza przeprowadzić referendum w tej sprawie.