Autor

Kacper Kita

24 WPISY
Katolik, Krakus, obserwator polityki międzynarodowej i kultury. Sympatyk Fiodora Dostojewskiego i Richarda Nixona

„Długofalowo to władza kulturowa jest najważniejsza, nie bieżączka polityczna”. Rozmowa z prof. Adamem Wielomskim

„Szerokie środowisko skupione wokół PiS przez dwadzieścia lat tworzyło własne media, dziennikarzy, pisarzy, publicystów. To im dało sukces” - mówi politolog.

„Nie zakazujmy aborcji, dokarmiajmy dzieci”. A co na to Ewangelia?

Czy zamiast na proliferskie i promałżeńskie billboardy nie należałoby wydać pieniędzy na obiady dla dzieci lub inną pomoc potrzebującym?

Od Biedronia do Gowina jeden krok?

Przejście wiceszefowej klubu parlamentarnego Lewicy do ugrupowania Jarosława Gowina to najbardziej widowiskowy transfer tej kadencji Sejmu. Co mówi nam o polskiej scenie politycznej?

Rewolucja znów pożera własne dzieci

Partia Razem ostatecznie zdecydowała zakończyć współpracę z asystentką posła, która pozwoliła sobie na wątpliwości wobec używania sformułowania „osoba z macicą” określającego kobietę.

Tryumf unijnej technokracji? Co się stało we Włoszech?

Z dnia na dzień na czele rządu stanął eurokrata, który nigdy wcześniej nie był posłem ani ministrem. Dlaczego „techniczny” rząd poparł Matteo Salvini. Jak ustosunkowują się do tego inne siły polityczne?

PO za aborcją – co dalej?

Otwarte poparcie aborcji przez PO nie może zaskakiwać. Decyzja ta ilustruje jednak ważne długofalowe procesy polityczne zachodzące w naszym kraju. Jakie są jej źródła? Co oznacza to w perspektywie najbliższych lat?

Prezydent do wymazania. Co dalej z Trumpem?

Czy establishmentowi Republikanie zdecydują się na radykalne zerwanie z byłym prezydentem i formalnie uniemożliwią mu ponowny start w wyborach? To pytanie kluczowe dla przyszłości amerykańskiej prawicy.

Netanjahu po raz szósty? Nowe wybory w Izraelu

23 marca Izrael czekają czwarte przyspieszone wybory w ciągu mniej niż dwóch lat. By było ciekawiej, od poprzedniego głosowania nastąpiły rozłamy w obu największych partiach.

Wojna w imię Oświecenia

Zabicie nauczyciela przez 18-letniego muzułmanina, zamach w katedrze w Nicei, protesty tysięcy muzułmanów na całym świecie przeciw prezydentowi Macronowi – napięcie na linii Francja-islam nie maleje.

#8 Przedwyborczy Przegląd Amerykański

To już dziś – Amerykanie zdecydują o tym, kto będzie przywódcą największego (jeszcze) mocarstwa świata przez kolejne cztery lata. Zupełnie możliwe jednak, że wyników wcale nie poznamy już w środę nad ranem.