Autor

Grzegorz Ulicz

14 WPISY
Publicysta. Z wykształcenia historyk, z zamiłowania politolog. Naukowo zajmuje się lewicowymi nurtami nacjonalizmu.

Powrót do lat ołowiu

W 2021 r. w języku polskim ukazało się tłumaczenie pracy zbiorowej Sergio Ramelli. Una storia che ancora fa paura, która przed 25 laty w samych Włoszech odbiła się sporym echem.

Wolność przeciw liberalizmowi

„Dlaczego liberalizm zawiódł?” to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto głowi się nad poszukiwaniem dróg przezwyciężenia obecnego kryzysu naszej cywilizacji.

„Naród i jego król”, czyli ludowa historia Francji

Schoeller stworzył dzieło bynajmniej nie koncentrujące się na dekonstrukcji idei narodu, a wręcz przeciwnie: wzmacniające ją.

„300” po chińsku, czyli jednoczenie narodu na wielkim ekranie

Trudno nie dostrzec, że w imię budowania narodowej konsolidacji, w chińskiej polityce tożsamościowej zlewają się w jedno dwie do tej pory przeciwstawne tradycje – i to mimo że dzieli je przecież morze krwi.

Między Hitlerem a Stalinem. Jak oceniać politykę zagraniczną sanacji?

Książka Krzysztofa Raka dowodzi, że postrzeganie Piłsudskiego jako germanofila i dogmatycznego rusofoba, człowieka kierującego się romantyzmem politycznym czy też w ogóle ignoranta, trąci aberracją bądź zwyczajną niewiedzą.

Kto wygrał bitwę warszawską, czyli o micie i obsesjach

„Mam wrażenie, że cała akcja rozwija się bardzo korzystnie, i że właśnie co do czasu mamy korzystne warunki tak, jak je p. Komendant przewidział” – pisał 15 sierpnia 1920 r. do Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego szef sztabu generał Tadeusz Rozwadowski.

Czy jest co świętować? Narodowiec patrzy na rewolucję francuską

Rewolucja francuska jawi się statystycznemu przedstawicielowi prawicy jako zło absolutne. Wielki terror, masowe mordy w Wandei, profanacje kościołów i mogił. W wydarzeniach rewolucji widzi się źródło upadku Europy. Czy taka ocena wyczerpuje złożoność zagadnienia?

Car i dekabryści, czyli jak robić mądre kino historyczne

Dobrych wzorców w obszarze, w którym polska kinematografia ewidentnie kuleje, mogą jej dostarczyć dzieła zagraniczne – również te pochodzące z krajów tradycyjnie nam nieprzyjaznych.

Rewolucja, piłsudczycy, faszyzm. Jak lewa strona II RP odnosiła się do totalizmu

Endecja i ONR nie miały w II RP monopolu na antysemityzm, totalizm czy nacjonalizm. Także przedwojenna lewica – piłsudczykowska, ludowa i socjalistyczna, ulegała takim ciągotom.

Sprawa Tomasza Greniucha. Spojrzenie z innej strony

Czy naprawdę młodzieńcza działalność w organizacji nacjonalistycznej ma być problemem w kraju, w którym jeszcze niedawno (w czasach aktywności Greniucha w ONR) niemal połowa sceny politycznej miała za sobą młodość spędzoną w PZPR?