Autor

Grzegorz Ulicz

6 WPISY
Publicysta. Z wykształcenia historyk, z zamiłowania politolog. Naukowo zajmuje się lewicowymi nurtami nacjonalizmu.

Rewolucja, piłsudczycy, faszyzm. Jak lewa strona II RP odnosiła się do totalizmu

Endecja i ONR nie miały w II RP monopolu na antysemityzm, totalizm czy nacjonalizm. Także przedwojenna lewica – piłsudczykowska, ludowa i socjalistyczna, ulegała takim ciągotom.

Sprawa Tomasza Greniucha. Spojrzenie z innej strony

Czy naprawdę młodzieńcza działalność w organizacji nacjonalistycznej ma być problemem w kraju, w którym jeszcze niedawno (w czasach aktywności Greniucha w ONR) niemal połowa sceny politycznej miała za sobą młodość spędzoną w PZPR?

Jan Paweł II – oto ich cel. Ofensywa antyklerykalnych foliarzy

Kłamliwe oskarżenia lewicy pod adresem Jana Pawła II to kolejny etap walki z Kościołem w Polsce. W tej walce nie liczą się fakty, a efekt propagandowy.

Co różni zwolenników Marszu Niepodległości i parad równości? O tzw. wolności słowa

Lewica, a nawet część politycznego centrum w imię „wolności słowa” postulują delegalizację organizacji narodowych. Jaka powinna być odpowiedź ideowej prawicy?

Między demokratyzmem a nacjonalizmem: Zygmunt Miłkowski

Był epigonem Wielkiej Emigracji, który w dobie największego upadku myśli niepodległościowej dał nadzieję polskiej inteligencji.

Liga już nie północna. Matteo Salvini i jego ruch

Włoski polityk, mimo młodego wieku zdążył już wstrząsnąć rodzimą sceną polityczną. Jego sprzeciw wobec aborcji, imigrantów czy Unii Europejskiej spotkał się z zainteresowaniem włoskiego społeczeństwa.