Autor

Adam Szabelak

24 WPISY
Redaktor kwartalnika Polityka Narodowa oraz portali Kresy.pl i Narodowcy.net. Dziennikarz lokalny. Dumny radomianin. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuki Wojennej. Autor książki "Wczoraj i dziś Burów". Szczególnie zainteresowany tematyką walki informacyjnej i bezpieczeństwa kulturowego.

Program Wielkiej Polski

Brak konsekwencji i zbyt częste wewnętrzne sprzeczności są jedną z głównych przyczyn relatywnie marginalnego znaczenia środowiska narodowego w III RP.

Uśmiechnięta Polska w ofensywie. Demoliberalny zamach stanu?

W ostatnich tygodniach w Polsce dochodzi do erupcji plemiennej mentalności, skwapliwie umacnianej przez osiem ostatnich lat przez obie strony politycznego i światopoglądowego sporu.

Czego nauczyć nas może nowa lewica?

Hedonizm, nihilizm, konsumpcjonizm – za to zazwyczaj krytykujemy życie przeciętnego współczesnego człowieka. Upatrujemy w nich źródło dużej części bolączek trapiących nasze społeczeństwo – wszak człowiek całkowicie uwikłany w konsumpcję w ramach systemu kapitalistycznego ma niewielką szansę na realizację swojego człowieczeństwa. Do podobnych wniosków dochodzili „klasyczni” myśliciele związani z nową lewicą. Zasadniczo bez przesady stwierdzić można, że diagnozy Marcusego, Adorno czy Fromma są słuszne, niesłuszne są natomiast wnioski – jest tak m.in. ze względu na nieuwzględnienie przez nich fundamentalnego dla nas faktu istnienia Boga. Poniższy artykuł nie ma ambicji przedstawienia pełni poglądów wspomnianych myślicieli. Zaprezentujemy tu jedynie te wątki, które mogą być dla nas przydatne w konstruowaniu odpowiedzi na wyzwania współczesności. Redefinicja pojęcia rewolucji Tym, co wyróżnia i istotowo określa ruch nowolewicowy, jest zredefiniowanie pojęcia rewolucji i stworzenie nowych perspektyw działania w celu zaawansowanego...

Sprawa Janusza Walusia. Co myślą o niej Afrykanerzy?

Janusz Waluś opuścił południowoafrykańskie więzienie. Trafił do niego po zabójstwie lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego w 1993 r. Co myślą o jego czynie i o nim samym Afrykanerzy?

Militaryzacja narodu. Propozycje i rozważania

Wobec szeregu realnych zagrożeń dla państwa i narodu polskiego skuteczną odpowiedzią wydaje się militaryzacja narodu dokonana na miarę XXI wieku.

Duch Międzymorza rodzi się na naszych oczach

Dziś rodzi się „duch Międzymorza” – naszej przestrzeni cywilizacyjnej. To kwestia metapolityki, wyodrębnienia się naszego regionu i wybicia na duchową niezależność.

Święta trójca współczesności

Spór toczy się między obiektywizmem a subiektywizmem – którego „świętą trójcę” stanowią trzy zjawiska dominujące w naszej epoce: liberalizm, kapitalizm i goszyzm (nowolewicowość).

Służby i tak wiedzą o Tobie bardzo dużo. Nie potrzebują do tego Pegasusa

Polskie służby i bez Pegasusa dysponują bardzo daleko posuniętymi uprawnieniami inwigilacyjnymi, nad którym de facto nie ma żadnej kontroli.

Bieda, zła praca, brak mieszkań – to nasza rzeczywistość. Polska potrzebuje ludzi w czerni

„Aby pamiętać o tych, którzy pozostają z tyłu, na przedzie powinien stanąć człowiek w czerni” – śpiewał Johny Cash. Polska potrzebuje dzisiaj wielu takich ludzi.

Pół roku od aresztowania polskich działaczy na Białorusi

Pod koniec września minęło pół roku od aresztowania szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys oraz działacza ZPB Andrzeja Poczobuta.