Autor
Adam Szabelak
22 WPISY
Redaktor kwartalnika Polityka Narodowa oraz portali Kresy.pl i narodowcy.net. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania: nauczanie społeczne Kościoła, europejskie ruchy tożsamościowe, walka informacyjna we współczesnych konfliktach, Republika Południowej Afryki po 1994 roku.
Czego nauczyć nas może nowa lewica?
Hedonizm, nihilizm, konsumpcjonizm – za to zazwyczaj krytykujemy życie przeciętnego współczesnego człowieka. Upatrujemy w nich źródło dużej części bolączek trapiących nasze społeczeństwo – wszak człowiek całkowicie uwikłany w konsumpcję w ramach systemu kapitalistycznego ma niewielką szansę na realizację swojego człowieczeństwa. Do podobnych wniosków dochodzili „klasyczni” myśliciele związani z nową lewicą. Zasadniczo bez przesady stwierdzić można, że diagnozy Marcusego, Adorno czy Fromma są słuszne, niesłuszne są natomiast wnioski – jest tak m.in. ze względu na nieuwzględnienie przez nich fundamentalnego dla nas faktu istnienia Boga. Poniższy artykuł nie ma ambicji przedstawienia pełni poglądów wspomnianych myślicieli. Zaprezentujemy tu jedynie te wątki, które mogą być dla nas przydatne w konstruowaniu odpowiedzi na wyzwania współczesności.
Redefinicja pojęcia rewolucji
Tym, co wyróżnia i istotowo określa ruch nowolewicowy, jest zredefiniowanie pojęcia rewolucji i stworzenie nowych perspektyw działania w celu zaawansowanego...
Sprawa Janusza Walusia. Co myślą o niej Afrykanerzy?
Janusz Waluś opuścił południowoafrykańskie więzienie. Trafił do niego po zabójstwie lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego w 1993 r. Co myślą o jego czynie i o nim samym Afrykanerzy?
Militaryzacja narodu. Propozycje i rozważania
Wobec szeregu realnych zagrożeń dla państwa i narodu polskiego skuteczną odpowiedzią wydaje się militaryzacja narodu dokonana na miarę XXI wieku.
Duch Międzymorza rodzi się na naszych oczach
Dziś rodzi się „duch Międzymorza” – naszej przestrzeni cywilizacyjnej. To kwestia metapolityki, wyodrębnienia się naszego regionu i wybicia na duchową niezależność.